14 Kasım 2011 Pazartesi

Sürücülere ''kış'' Uyarısı

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, kış mevsiminin yaklaştığını hatırlatarak, sürücüleri, araçlarının kış bakımını yaptırmaları ve gizli buzlanmalara karşı tedbirli olmaları yönünde uyardı.

Apaydın yaptığı yazılı açıklamada, havaların ülke genelinde soğuması ve bazı bölgelere kar yağışlarının başlaması nedeniyle sürücülere, ''Araçlarınızın kış bakımını ihmal etmeyin. Eksikliklerinizi biran önce tamamlayın. Araçlarınızı kış şartlarında kullanırken mutlaka yavaş ve dikkatli sürün. Bilhassa gizli buzlanmalara karşı tedbirli olun'' uyarısında bulundu.

Kış mevsiminin kendini göstermeye başladığını, araçların mevsime uygun bakımlarının yapılmasının ve kullanılmasının yasal bir zorunluluk olduğunu aktaran Apaydın, şunları kaydetti:
''Havaların bir anda soğumasıyla bazı bölgelerimize kar yağmaya başladı. Uzun ve yorucu bir kış bizi bekliyor. Kazaların azalması için araçlarımızı yavaş ve dikkatli kullanalım. Kışın olan kazalar yollardaki buzlanma, aracımızı yolun durumuna göre kullanmamak ve kış koşullarına göre araçlarımızı hazırlanmamaktan kaynaklanıyor.

Bunun için aracımızın lastiğinden, zincirine, fren, direksiyon, şanzıman, diferansiyel ile motorun yağ bakımı yapılmalıdır. Ayrıca akülere asit, radyatörlere ise antifriz biran önce konulmalıdır. Balatalar, diskler, elektronik aksam, kalorifer-klima sistemi, kısaca araçtaki bütün mekanizmalar gözden geçirilerek, araçlarımız kışa hazır hale getirilmelidir.''

Şehir dışında meydana gelen ölümlü trafik kazalarının sayısındaki düşmenin sevindirici ancak yeterli olmadığını belirten Apaydın, 4 günlük Kurban Bayramı ve Arefe gününde 44'ü ölümlü, bin 447'si yaralamalı olmak üzere toplam bin 491 trafik kazası meydana geldiğini anımsattı. Apaydın, bu kazalarda 68 kişinin hayatını kaybettiğini, 3 bin 173 kişinin de yaralandığını vurguladı.

Kış aylarındaki kazaların çoğunun tek taraflı olduğuna işaret eden Apaydın, açıklamasında, ''Bu kazalar direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesi sonucu olur. Köprü üstlerinde, virajlarda aracınızı dikkatli ve yavaş kullanınız. En fazla gizli buzlanmanın olduğu yerler buralardır. Bu arada Apaydın, kar yağışı nedeniyle yollardaki denetimler artırılmalı ve sürücüler mutlaka uyarılmalıdır'' görüşüne de yer verdi.

Cumhuriyet - 12.11.2011

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder