4 Mayıs 2009 Pazartesi

Honda Jazz Egzoz Emisyon Muayenesi ve PeriyodlarıEgzoz Emisyon Muayenesi Ne Zaman Yaptırılmadır?

Trafiğe çıkış tarihinden itibaren ilk 3 yaş sonunda ve 10 yaşına kadar her 2 yılda bir , 10 yaşından sonra her yıl yaptırılmalıdır.

Egzoz Emisyon Muayenesi Nedir?
Trafikte seyreden araçların egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin zararlı etkilerinden çevreyi korumak amacıyla, egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak için yapılan ölçümlerdir.

Egzoz Emisyon Muayenesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Egzoz emisyon ölçümünü ilk defa yapacak araçlar için sadece ruhsatla gelinmesi yeterlidir. Araç sahibi egzoz emisyon ölçümünü belgeleyemiyorsa, bir önceki döneme ait egzoz emisyon ölçüm bedelini yasal gecikme faizi ile birlikte ödedikten sonra içinde bulunulan yıla ait egzoz emisyon ölçümünü yaptırabilir.

Egzoz emisyon ölçüm işlemi sonucu sınır değerlere uygun çıkmayan araç sahibi, aracının gerekli bakımını ve egzoz emisyon ölçümünü bir ay içerisinde yaptırmakla yükümlüdür.

Egzoz Emisyon Muayenesi Yaptırmazsanız Ne Olur?
Egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 539.-TL ceza uygulanır.

Yönetmelikte Belirlenen Standartlara Aykırı Emisyona Sebep Olduğu Belirlenen Motorlu Taşıt Sahiplerine Ne Olur?
Bu araç sahiplerine 1.078.-TL idari para cezası uygulanır.

Egsoz Muayene Ücreti Ne Kadardır?
2009 yılı egzoz emisyon ölçüm bedeli 21.-TL dir.Eski ve Yeni Honda Jazz hakkında bir çok bilgi ve merak ettiklerinizin cevaplarını bulabilmek için Honda Jazz Organizasyonu forumunu ziyaret edebilirsiniz.

Foruma Ulaşmak İçin [Tıklayın]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder