3 Ekim 2014 Cuma

Kör Nokta ve Ayna Ayarı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünyanın motorlu araç yarışı kazanan ilk kadını olan Dorothy Levitt 1906 yılında yayımlanan kitabında, kadınlara, araba kullanırken yanlarında küçük bir ayna taşımalarını öneriyordu. Bu ayna yardımı ile arabanın arkasında kalan trafikte neler olduğunu zaman zaman görebileceklerdi. Bu öneriden beş yıl sonra -1911 yılında- Ray Harroun, Indianapolis 500 yarışına, dikiz aynasına benzer bir aksesuar monte edilmiş bir araçla katıldı. Ve Elmer Berger 1914 yılında, yani tam 100 yıl önce, günümüzde kullanılan dikiz aynasını icat etti.

Son yüzyılda araçlarda pek çok şey değişti, gelişti. Aynalarla ilgili en büyük sıkıntı olan ‘kör nokta’lar için birçok uyarıcı sistem geliştirildi. Ancak şimdilik bu sistemler ek ücrete tabi olduğu için daha az teknolojik olan çözümler yaygın olarak tercih ediliyor. ‘Ayarlanabilir kör nokta aynası’ ya da ‘kör nokta aynası’ adıyla satılan küçük boyuttaki aynalar, yan aynalara takılarak kör nokta sorununa çözüm bulunabiliyor.

Kör nokta, üstünde çok durulmayan, fakat güvenli sürüşü ciddi şekilde tehlikeye atan sorunların başında geliyor. Kör noktadan kaynaklanan kazalar şehirlerarası yollarda şerit değiştirme sırasında yaşanırken,  şehiriçi trafikte ise sürücüler tarafından fark edilmesi zor olan araçlar (motosiklet, bisiklet) buna neden oluyor.


Uyarıcı sistemler geliştirilmesine ya da kör nokta aynaları kullanılmasına rağmen, Amerika’da her yıl 50 çocuk, özellikle SUV tipi geniş araçlar tarafından ezilerek hayatını kaybediyor. Kazayı yapan sürücülerin yüzde 60’ı görmediği için kazanın meydana geldiğini söylüyor. Tabii bunda sadece kör noktaların değil doğru ayarlanmamış aynaların da büyük payı var. Aynaların ayarını doğru şekilde yapmak için size birkaç ipucu…

Dikiz aynası, sadece arkanızdaki trafiği gösterdiğinden kontrollü sürüş için yeterli değildir. Sağ ve sol tarafınızdaki araçları görebilmek için yan aynaları da etkili şekilde kullanmanız gerekir.

Sol dikiz aynasını ayarlamak için cama doğru mümkün olduğunca eğilin. Bu şekildeyken arabanın arka kısmının yüzde 5’ini görmelisiniz. Kendi arabanızdan çok arkanızda kalan yolu görmeniz kör noktaları azaltacaktır.

Sağ dikiz aynasını ayarlarken, arabanın merkezine (genellikle ön iki koltuk arası) doğru eğilin. Bu pozisyondayken sağ aynadan yine arabanın yüzde 5’lik kısmını görmelisiniz ve arkadaki trafiğe hâkim olmalısınız.

Dikiz aynasının arka camdan mümkün olan en uzak noktayı görebilecek şekilde ayarlanması ve arka camın önüne görüşü kısıtlayacak herhangi bir şey konulmaması gerektiğini asla unutmayın.

Aldığınız her önleme rağmen trafikte beklenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tarz durumlar için kasko, güven demektir. Kasko sigortası hakkında detaylı bilgi almak ve birbirinden uygun kasko tekliflerinden yararlanmak için sigortacınızı arayabilirsiniz. Unutmayın, hiçbir şey sizden ve ailenizden daha değerli değil!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder