26 Mayıs 2016 Perşembe

3. Nesil İle Honda Jazz'a Yazık Oldu

Bir önceki yazımda aşağıdakileri paylaşmıştım.

Evet, 3. nesil bir türlü satmıyor. Peki bu şaşırtıcı mı? Bence değil! Bu fiyata sunroof'suz, yarım taban halılı, sihirli koltuk altındaki cebi olmayan, navigasyonu sadece 4 yıl ücretsiz güncellenecek olan... Satmaz! 3. nesil için uzunca bir süre bekledik. Biraz daha bekleyebiliriz. Gerekirse Jazz almaktan bile vazgeçebiliriz. Aslında bu, önümüzdeki aylarda piyasaya sürülecek olan HR-V nin önünü açan pazarlama oyunu da olabilir. Ama hiç hoş bir oyun değil.


Bunca yıl otomobil iç konforuna inanılmaz bir katkı yapan sunroof veya cam tavana alışmış, çok ama çok sevmiştik. Onsuz olamazdı! 3. nesil Jazzlarda da sonroof olmasına rağmen, Türkiye'ye ithal edilen araçlar bu güzel özelliği kapsamıyor. Daha da kötüsü, Honda'nın Satış Temsilcileri'nin bu özelliğin Jazz'da bulunmadığını söylemeleri. Bu beyan tamamen gerçek dışı. 3. nesilde sunrooflu modeller var ancak Türkiye'ye getirilmiyor.

Sonuç olarak; Sunrooflu model Türkiye'ye getirilmeli, navigasyon en az 10 yıl ücretsiz güncellenmeli, taban halısı tamamlanmalı vs. Üstelik bunlardan sonra Jazz'ın fiyatı artmamalı.

Yoksa, halen kullanmakta olduğum 2012 model, CVT şanzımanlı (3. nesilde de aynı şanzıman var), 4800 devirde 127 Nm tork üreten motoru olan Jazz'ımı (3. nesil 5000 devirde 123 Nm tork) asla satmam.

O nedenle; 2012 model CVT şanzımanlı 2. nesil Jazz'ı olanların, otomobillerine gözü gibi bakmalarını tavsiye ediyorum.

Şimdi ise, kısa ve öz olarak bu yazdıklarımı doğruluyorum.

Değerlendirme sonuçları değişmedi. 3. nesil Jazz tam bir fiyasko oldu. 2002 yılından 2012 yılına kadar bileğinin hakkı ile yakaladığı başarılarla efsane olan Jazz ateşi, Honda Jazz aşıklarının umut ve heyecanlarını kaybetmesi ile söndü. Gerçekten çok yazık oldu.

Acil bir kurtarma operasyonu ile bu ateşin canlandırılması gerektiğini düşünüyorum.


4 yorum:

 1. 1 ay önce eşime jazz aldım. ilk önce çok ön yargılıydım. özellikle formlarda dolaşan bu yaxıyı okuyunca çok ön yargılı yaklaşmıştım . kısaca şunu söylemek istiyorum ben sıfır jazz ın tam 2 katı değerinde olan mwrsedes gla kullanıcısıyım ama artık eşime aldıgım jazz a el koydum. mükemmel bir araç. kesinlikle tavsiye ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hakan Bey, aman dikkat edin. Honda Jazz fena alışkanlık yapar. Mercedec GLA mı :)) Satın gitsin. ;)

   Sil
 2. Ya bu jazzı kullananlar ne.kadar memnunlar arkadas anlamadim gitti. 2008 ve 2012 modelleri cvt sanzuman otomatik olanlari daha iyi diyorlar sorunsuz 1milyona kadar yolu var diyorlar ne.kadar dogrudur? Su.an arac alma asamasindayim fikirleriniz altin ederinde. Tesekkurler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Aybaş, anlaşılmayacak bir şey yok. Çünkü Honda Jazz için duyduklarınızın tümü gerçek. Bütçeniz uygun ise bugüne kadar imal edilmiş en iyi Jazz olan, CVT şanzımanlı ve model yılı 2012 olan bir tane almanızı öneririm. Ancak! Alım işlemini yapmadan önce, Honda Yetkili Servislerinden birine ekspertiz yaptırmayı ihmal etmeyin.

   Sil