9 Ocak 2012 Pazartesi

Honda Japonya'da Jazz Üretimini Durdurmayı Planlıyor

Güçlü Japon Yen’i nedeniyle, Japonya’da üretilen araçların artık ihracat pazarlarında beklenen kâr marjını sağlamadığını belirten Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki, “Japonya’dan otomobil ihraç etmek verimliliğini yitirdi. Bu nedenle küçük modelimiz Jazz’ın üretimini Japonya’dan Meksika’ya kaydıracağız. Meksika küçük araç üretiminde üs olurken Türkiye’nin de bu yeni süreçteki rolü; her yıl üretimini artırıp, ikinci modeli de bantlardan indirerek kendi bölgesinde bir merkez haline gelmek olacak” dedi.

Honda Türkiye fabrikasında geçen yıl 20 bin adetlik üretim yaptıklarını anımsatan Yamasaki, şöyle devam etti: “Yeni Honda Civic Sedan’ın Türkiye’de yeniden üretilmesi için 75 milyon liralık yatırım yaptık. Bunun içinde yerel tedarikçilere yapılan yatırım da yer alıyor. Civic Sedan’da yüzde 30 olan yerlilik oranını da çok kısa bir süre içinde iki katına çıkaracağız. Bu yıl bu fabrikamızda 25 bin adet Civic üreteceğiz. Bunun 15 bin adedini iç pazara satıp, 10 binini de Polonya, Macaristan, Mısır, Sudan, Ürdün, Ukrayna ve Rusya gibi ülkelere ihraç edeceğiz. Geçmişte ihracatımız oldukça fazlaydı ancak küresel ekonomide yaşanan gelişmelere bağlı olarak bir düşüş trendine girildi. Fakat biz ihracatımızı artırmak için Türkiye’nin, Serbest Ticaret Anlaşması (STA) yaptığı ülkelere listede öncelik vereceğiz. Bu pazarlar arasında ağırlıklı olarak Kuzey Afrika ülkeleri yer alıyor. İlerleyen dönemde üretimimizi 50 bine ulaşmak istiyoruz. Çünkü Türkiye, Civic üretimi için odaklandığımız ülkelerin başında.”

Yeni Civic Sedan’ı Avrupa’nın diğer ülkelerine de göndereceklerini anlatan Yamasaki, şunları söyledi: “C Segment Sedan modellerinin benzinli otomobili Civic’in, 450 bin adet olmasını öngördüğümüz 2012 binek oto pazarından 15 bin adetlik satışla yüzde 13 pay almasını hedefliyoruz. Bu segmentte dizel otomobillerin aslan payını kaptığını biliyoruz ancak yeni geliştirdiğimiz 1.6 litrelik dizel motor beklediğimiz uyumu sağlayamadı. Biz de Civic’i LPG’li satın almak isteyen müşterilerimize 6 yıl 150 bin kilometre garanti sunarak açığı kapatacağız.”

Baştan aşağı yenilenen Honda Civic, 42 bin 735 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Dream, Premium ve Elegance olmak üzere üç farklı donanım seçeneğine sahip olan aracın, otomatik vitese sahip Elegance modelinin fiyatı ise 49 bin 385 lira olarak belirlendi. 1.6 litre i-VTEC motor, 5 vitesli düz ve 5 vitesli otomatik şanzıman seçenekleriyle birlikte sunuluyor. Aracın yeni motorunda hem sürtünmeyi hem de emisyonları azaltan ve yakıt tasarrufunu artıran kapsamlı değişiklikler bulunuyor.

9 Ocak 2012 - Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder