28 Mayıs 2009 Perşembe

Honda Jazz'a Euro NCAP'tan 5 YıldızYeni Honda Jazz, Euro NCAP'ın yeni bağımsız çarpışma testi sonuçlarına göre Avrupa'nın en güvenli otomobillerinden biri seçildi.

Euro NCAP’ın yeni puanlama sistemi aracın genel güvenlik performansına odaklanarak tüketicilere tek bir puanı anlama kolaylığı sunuyor. Yeni sistem aracı; yolcuları ön, yan ve arka darbelerden ve direğe çarpma halinde koruma, çocuk koruma, yaya koruma açısından ve sürücü güvenlik desteklerinin bulunup bulunmadığına göre değerlendiriyor. Hem Honda Civic hem de Honda Accord’a verilen 5 yıldızın ardından, Honda Jazz da en üst derece olan 5 yıldıza layık görüldü. Geçtiğimiz günlerde Avrupa’da 500 bin satış rakamına ulaşan Jazz’ın göstermiş olduğu bu başarı kullanıcılarının kararlarının doğruluğunu destekler nitelikte.

Şubat 2009’da uygulamaya başlanan yeni puanlama sistemi, aracın güvenlik performansının pek çok yönünü kapsayan şu ağırlıklı ortalama puanlamayı kullanıyor: yetişkin (%50), çocuk (%20) ve yaya (%20) koruma değerlendirmesi sonuçları ile sürücü güvenlik destek cihazlarının bulunup bulunmaması (%10). Bu sistemde 5 yıldız sınıfına girebilmek için, sürücü güvenlik destek cihazlarının (Honda’da VSA) AB 27 ülkelerindeki 2009 model araçların %85’inde standart olarak bulunması gerekiyor.

Euro NCAP'ın yeni değerlendirmesi, Honda’nın güvenliğe verdiği önemin bir göstergesi olan kendi tesislerinde gerçekleştirdiği testlere bir övgü niteliğinde. Honda’nın Tochigi AR-GE merkezindeki otomobil çarpışma testi tesisleri, farklı boyut ve ağırlıktaki modeller arasındaki darbeleri analiz ederek, hem yolcu hem de yayaların yaralanmasını engellemek amacıyla çözümler geliştirmektedir.

Honda Jazz’da Güvenlik

Araç Denge Kontrol Sistemi
VSA (Araç Denge Kontrol Sistemi) viraj alma, hızlanma ve ani manevralar sırasında, gerektiğinde sağ veya sol tekerleği frenleyerek ve gerekirse motor tork gücünü azaltarak, sürücünün kontrolü korumasına yardım etmek amacıyla tasarlanmış.

Gelişmiş Uyumluluk Teknolojisi (ACE)
Jazz, çarpışma enerjisini dağıtarak yolcuları %20 daha çok koruyan %42 yumuşak çelikten yapılmış yaşam alanının çevresine inşa ediliyor.

Tochigi otomobil çarpışma testi tesisinde geliştirilen, Gelişmiş Uyumluluk Teknolojisi™ (ACE™) gövde yapısı artık, Honda’nın güvenlik zırhındaki iyi yapılandırılmış silahı. Yeni Jazz, çeşitli gerçek çarpışma koşullarında yolcular için koruyucu koza yaratan bu son derece etkili teknolojiden yararlanan en son model. Bu çarpışma koşulları arasında, farklı yükseklik, ağırlık ve iskelet yapısına sahip araçların önden çarpışması da var.

Jazz’ın ACE™ gövde yapısı; son derece verimli, enerji emici poligonal çapraz kesitli yan çerçeve, çarpışma enerjisinin üst kısmını emen bölme paneli (üst çerçeve) ve kazaya karışan araçların iskeletlerinin aynı seviyede kalmasına yardım eden alt elemandan meydana gelir. Bu gövde, kabin deformasyonunu önlediği gibi, Jazz ile başka bir aracın güvenlik yapıları arasında dikey ya da yanal düzeyde yanlış hizalanma meydana gelme olasılığını da azaltır. Bu yapı, kabin bütünlüğünü korumak için ayrıca yan darbe performansından faydalanan olağanüstü sağlamlık sağlıyor.

Yaya Koruma
Yeni Jazz ayrıca yolcuları koruma amacını güden pek çok özelliği de bünyesinde barındırıyor. Araştırmalar, bu özelliklerin hareketli aracın çarptığı yayaların hayatta kalma şansını önemli oranda artırdığını gösteriyor. Bu özelliklerin içinde, darbe anında kopan ön cam sileceği pivotları, enerji emici ön çamurluk bağlantı parçaları ve kaput menteşeleri, ayrıca kaputun altında deformasyona daha çok yer açan engelsiz bir alan da bulunuyor.

Hava Yastıkları ve Emniyet Kemerleri
Tüm modellerde aracın ön ve arkasındaki yolcuları korumak için, çift ön ve yan hava yastıklarına ek olarak, tam boy perde hava yastıkları bulunuyor. Tüm oturma pozisyonlarında üç nokta emniyet kemerleri mevcut, ayrıca öndeki emniyet kemerleri yük sınırlayan ön gergi düzeneğiyle donatılmış. Hem sol hem de sağ arka koltuklarda bulunan iki ISOFIX bağlantısı, arka tavandaki kemer bağlama noktalarıyla birlikte montajın düzgün, çocuk koltuğu montaj noktalarının da güvenli olmasını sağlıyor.

Frenleme
Ön ve arka disk frenler aracın dengesini koruyor, ABS, Elektronik Fren Güç Dağıtımı (EBD) ve Acil Fren Destek Sistemi (EBA) de bu dengeleme işlevini artırıyor.

Aktif koltuk başlığı
Ayrıca yeni Jazz’ın ön koltuğu, arkadan darbe alınması halinde boynun hasar görme olasılığını azaltan aktif koltuk başlıklarıyla donatılmış. Yolcunun koltuğun sırtına doğru itilmesiyle, koltuktaki sert levha, başlık bağlantısına basarak başlığı yukarı ve ileri itiyor, böylece başa destek oluyor.


Eski ve Yeni Honda Jazz hakkında bir çok bilgi ve merak ettiklerinizin cevaplarını bulabilmek için Honda Jazz Organizasyonu forumunu ziyaret edebilirsiniz.


Foruma Ulaşmak İçin [Tıklayın]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder